Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc.
Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., je profesorem 1. lékařské fakulty UK v Praze, emeritním primářem Centrálních hematologických laboratoří Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN Praha 2, zakladatelem Trombotického centra VFN Praha a předtím primářem Oddělení klinické hematologie Krajské nemocnice v Ústí nad Labem (1966–1980) s dosavadní medicínskou praxí 57 let.
Jan Kvasnička se narodil 20. 7.1943 v Praze. Maturoval na gymnáziu v Botičské ul., Praha 2 v r. 1960 a v r. 1966 promoval na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Atestaci z vnitřního lékařství 1. stupně získal v r. 1969, 2. stupně v r. 1998 a nástavbovou atestaci z hematologie a transfuzní služby v r. 1973. V roce 1986 obhájil titul CSc. pro obor vnitřní lékařství, v roce 2000 titul DrSc. pro obor vnitřní lékařství, když se předtím v roce 1988 pro obor vnitřní lékařství habilitoval. V roce 2002 byl jmenován profesorem vnitřního lékařství Univerzity Karlovy v Praze.
Prof. Kvasnička je zakladatelem České společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP, zůstává i nadále jejím členem a Čestným předsedou. Dále je čestným členem České kardiologické společnosti, čestným členem České internistické společnosti, čestným členem České hematologické společnosti, čestným členem České společnosti transfuzního lékařství, čestným členem České angiologické společnosti, čestným členem Spolku lékařů českých v Praze, čestným členem Společnosti bavorských internistů v Mnichově, členem Americké hematologické společnosti, členem Mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu a Evropské hematologické asociace.
Houževnatost, cílevědomost a znalosti dovedly prof. Kvasničku do významných pozic, které zastával a stále i zastává. Všemu, čemu se věnoval, věnoval maximum svých sil a elánu. Zpočátku to byla činnost hlavního odborníka pro hematologii a transfuzní službu, kde prosadil celou řadu organizačních opatření, která vedla ke zlepšení a kompletizaci vybavení sítě hematologických a transfuzních pracovišť. Dále se věnoval Spolku lékařů českých v Praze, kde se snažil ve funkci předsedy povznést jeho prestiž k někdejší slávě a sepjetí lékařského stavu v práci Spolku, což se mu i podařilo, podobně jako se mu dařilo i v předchozí činnosti. A nakonec to bylo Trombotické centrum se zajištěním komplexní diagnostiky a terapie, včetně výzkumu trombotických stavů. V souvislosti se zmíněným zaměřením založil s několika příznivci z různých oborů Českou společnost pro trombózu a hemostázu (ČSTH) ČLS JEP, která dnes představuje nejvyšší odbornou bázi problematiky poruch krevního srážení a tato společnost si získala vážnost a respekt.